Stripgids – productiehuis en expertisecentrum rond strips en beeldverhaal

‘Lord of the Flies’ van de Nederlandse stripauteur Aimée de Jongh (°1988) is de kersverse laureaat van de Willy Vandersteenprijs 2025. 

De prijs bekroont het beste Nederlandstalige album van het voorbije jaar en is een initiatief van Stripgids, ondersteund door de Nederlandse stichting Strips in Beeld.

De jury koos uit 166 strips unaniem ‘Lord of the Flies’, uitgegeven bij Scratch Books. De Jongh krijgt 5.000 euro en een opdrachttekening van de vorige winnaar, Jan Vriends. De prijs wordt op zondag 21 september uitgereikt op het prestigieuze Stripfestival Breda.

De stripadaptatie van de klassieker van William Golding stond vorig jaar – naar aanleiding van de 70ste verjaardag van het boek – volop in de belangstelling. Het verhaal gaat over een groep Britse jongens die na een vliegtuigcrash op een onbewoond tropisch eiland stranden. Zonder volwassenen moeten ze zichzelf organiseren. Ralph wordt gekozen als leider en stelt regels op om structuur te houden, terwijl Jack de leiding neemt over een groep jagers. In het begin lijkt het eiland een paradijs met fruit, zoet water en varkens, maar al snel ontstaan conflicten. Angst, rivaliteit en macht leiden tot het verval van hun beschaving. De situatie escaleert in geweld en tragedie, waarbij de kinderen hun morele grenzen verliezen.

‘Het resultaat van deze stripadaptatie is filmisch en meeslepend. De lezer beleeft een emotionele rollercoaster.’ 

De jury van de Willy Vandersteenprijs

Aimée de Jongh laat met 'Lord of the Flies' zien hoe je een klassieker op meesterlijke manier adapteert, aldus de jury. Ze vertaalt het klassieke verhaal van William Golding naar een graphic novel die helemaal van haar is, met een eigen visuele taal en lef om het verhaal op haar manier te vertellen. Elk personage is inhoudelijk goed uitgewerkt waardoor de lezer zich moeiteloos kan inleven. De Jongh doet haar personages bewegen en leven, wat maakt dat je in het verhaal wordt meegezogen. De emoties worden subliem weergegeven. De pagina’s zonder tekst bieden ruimte voor eigen interpretatie. Het resultaat is filmisch en meeslepend. De lezer beleeft een echte emotionele rollercoaster.

"De graphic novel overstijgt soms het origineel zelf"

De manga-invloeden en de grote, expressieve ogen geven de personages iets kinderlijks, terwijl het verhaal ontaardt van paradijs naar hel. Het eiland wordt steeds enger en sinisterder. De beeldende vertaling van de klassieker van Golding is een kunst op zich, en Aimée de Jongh heeft zich het verhaal perfect toegeëigend, met andere accenten en een frisse kijk. Het boek is entertainend, toegankelijk voor elke doelgroep, ideaal om in de klas te gebruiken en kan zelfs niet-striplezers overtuigen. Pluim ook voor de vormgeving en het kwalitatieve papier. De graphic novel overstijgt volgens de jury soms het origineel zelf.

Kortom: een indrukwekkende, visueel en inhoudelijk meesterlijke adaptatie die laat zien dat strips ook complexe literatuur op een fantastische manier kunnen vertalen.

166 Nederlandstalige titels

De jury stond tijdens editie 2025 voor de loodzware taak om uit 166 Nederlandstalige titels een laureaat te kiezen. Van kinderstrip tot en met de graphic novel en de experimentele strip, van grote uitgeverij tot de kleintjes én de eigen beheer-uitgaves: alle genres waren vertegenwoordigd. De jury prijst volmondig het enthousiasme en het doorzettingsvermogen van al deze mensen om zoveel Nederlandstalige stripparels in de winkelrekken te krijgen.

De Willy Vandersteenprijs is een initiatief van Stripgids met de steun van de stichting Strips in Beeld en de erven Vandersteen. De jury bestond dit jaar uit voorzitter Yoeri Vanbeneden (kleinzoon van Willy Vandersteen), Melanie Kranenburg (stripauteur, illustrator), Lynn Devos (beeldenmaakster, grafisch ontwerpster), Jeroen Vullings (literair criticus) en Will-Limba Moleka (leescoach, schrijver en illustrator). 

Lees ook